4 lipca 2023
„Mamo, tato ja chcę pieska”

Różne gatunki zwierząt towarzyszą nam od tysięcy lat. Według badań przeprowadzonych przez Growth from Knowledge, ponad połowa ludzi na całym świecie jest właścicielami zwierząt domowych. W Polsce najpopularniejsze są psy, na drugim miejscu koty. Jaki wpływ ma na nas ich obecność?
Liczne badania wykazują, że opiekowanie się zwierzęciem w dzieciństwie wspomaga wypracowanie większej wrażliwości na uczucia innych ludzi. Uczy również licznych kompetencji miękkich: tolerancji, samoakceptacji, odpowiedzialności oraz umiejętności panowania nad sobą.
Towarzystwo zwierząt sprzyja rozwojowi emocjonalnemu, społecznemu, a nawet fizycznemu. Ponadto obcowanie że zwierzęciem redukuje poziom stresu, może zmniejszyć ryzyko depresji oraz pomagać w jej leczeniu. Opiekunowie zwierząt wykazują więcej motywacji do działania oraz pracy nad sobą, niż osoby zwierząt nieposiadające.
Według sondażu przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie Boehringer Ingelheim, 96% właścicieli psów i 91% właścicieli kotów deklaruje, że posiadanie zwierzęcia pozytywnie wpływa na ich życie codzienne. Wśród badanych osób chorych, przyjmujących środki przeciwbólowe, uspokajające oraz antydepresanty, 40% deklarowało, że opieka nad ich ulubieńcami pomaga zmniejszyć ilość przyjmowanych leków.
Posiadanie zwierzęcia ma także bardzo korzystny wpływ na rozwój dziecka. Każdy rodzic jednak powinien pamiętać, że dziecko jest tylko dzieckiem. Może wykonywać wiele czynności przy swoim pupilu, takich jak codzienne karmienie, czesanie, czyszczenie klatki/akwarium, ale obowiązek opieki spoczywa w rzeczywistości na dorosłym. To on ma zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki, musi się liczyć z kosztami utrzymania i leczenia.
Prośby dziecka o pupila nieraz są chwilowym impulsem. Należy mieć na uwadze, że zwierzę, tak jak zabawka, może mu się szybko znudzić. Jednak żywego stworzenia nie można odłożyć do pudełka. Przyjmując pupila pod swój dach stajemy się za niego odpowiedzialni do końca jego życia, często na kilka, a nawet kilkanaście lat. Jeśli rodzic nie jest zdecydowany na wykonywanie WSZYSTKICH obowiązków związanych z utrzymywaniem zwierzęcia, nie powinien pochopnie podejmować decyzji o adopcji.
Bibliografia:
Połomski P. (2003). „Zwierzę w rodzinie a przystosowanie”. Małżeństwo i rodzina, nr. 8. Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
GfK - Man’s best friend: global pet ownership and feeding trends. 22.11.2016
Ipsos - Więź między człowiekiem a zwierzęciem - badanie europejskie. 13.01.2019
Korekta: Alicja Bazan