20 marca 2023
Metoda Montessori

Metoda Montessori to metoda dydaktyczna oparta na wspieraniu rozwoju umiejętności dziecka i jego własnych wyborów oraz podsycania jego ciekawości świata. „Dzieci montessoriańskie” starają się być jak najbardziej samodzielne, odpowiedzialne, współczujące, cierpliwe i nie poddają się w dążeniu do celu.
Twórczyni, włoska lekarka Maria Montessori mówiła o niej tak: „Chcielibyście wiedzieć, tak w kilku słowach, czym tak naprawdę jest ta Metoda Montessori. Gdyby udało się nam wyeliminować nie tylko słowo ‚metoda’, ale również jego powszechne znaczenie, sprawa byłaby znacznie prostsza. Musimy wziąć pod uwagę osobowość człowieka, a nie metodę edukacji. Słowo ‚metoda’ powinniśmy zastąpić następującym wyrażeniem: ‚pomoc oferowana ażeby osobowość ludzka mogła osiągnąć swoją samodzielność’ lub ‚pomoc oferowana, aby wydobyć ludzką osobowość z wiekowych uprzedzeń dotyczących edukacji’. Stawanie w obronie dziecka, naukowe rozpoznanie jego natury, głoszenie jego podstawowych praw – zastąpić muszą fragmentaryczne sposoby pojmowania edukacji.”
Donec Istnieje wiele programów nauczania opierających się tylko na metodzie Montessori. Polegają one na stworzeniu środowiska na tyle przyjaznego rozwojowi, aby dziecko mogło osiągnąć pełnię swojego potencjału. Odpowiednio dobrana kadra pedagogiczna ma za zadanie wspierać dziecko i pomagać w doświadczeniu zdobywania wiedzy jako w naturalnym i radosnym procesie. Program nauczania oparty na indywidualnym podejściu i wzajemnym szacunku przyczynia się do wykształcenia pewności siebie i wysokiej samooceny.
Charakterystyczne cechy szkół montessoriańskich to między innymi: brak prac domowych bądź zmienienie ich formy, znacznie różniący się od typowego wygląd klas, ścieżki tematyczne, brak dzwonków, zajęcia międzygrupowe dla uczniów w różnym wieku oraz realizowanie projektów na wybrane przez dzieci tematy.
Niestety metoda ta nie jest powszechnie stosowana, co znacznie ogranicza jej dostępność. Na szczęście jest ona tyle prosta, że każdy rodzic ma możliwość samodzielnego przygotowania wielu tego typu zabaw we własnym zakresie. Nie wymagają one wiele nakładu, ponieważ do ich przygotowania wystarczą tylko przedmioty, które każdy z nas ma w swoim domu takie jak: koraliki, guziki czy nawet makaron w różnym kształcie. W Internecie można znaleźć wiele konkretnych przykładów zabaw, a kilka z nich jest zawartych w naszych „Domowych Warsztatach Kreatywności”.
Zasady Montessori mają zastosowanie również w życiu codziennym. By dziecko mogło być bardziej samodzielne oraz uczyć się dbania o porządek wokół siebie, jego otoczenie powinno być do niego dostosowane. Wszystkie przedmioty i ubrania, których używa powinny być w miejscach łatwo dostępnych, na niedużej wysokości. Ponadto dzieci, szczególnie te młodsze, lubią, gdy wszystko ma stałe miejsce, i tak też powinno być w ich pokojach.
Zabawy oparte na zasadach Montessori wpływają nie tylko na umysł młodego człowieka, ale i jego rozwój fizyczny, ponieważ wiele z nich opiera się na zmysłach, takich jak dotyk, czy wzrok oraz koordynacji ruchowej. Oprócz tego przyczyniają się one do poprawnego rozwoju emocjonalnego, skutkują samodzielnością i pewnością siebie dziecka oraz pobudzają jego ciekawość świata, tym samym ułatwiając uczenie się o nim.
Bibliografia:
Korekta: Alicja Bazan