Kreatywność w XXI wieku – Jaki wpływ ma na nią Internet?

W dzisiejszych czasach większości osób trudno jest wyobrazić sobie życie bez Internetu. Technologia, która towarzyszy nam każdego dnia wpływa na wiele aspektów życia każdego użytkownika globalnego sieci.

Sama obecność Internetu w naszym życiu codziennym sprawia, że się „rozleniwiamy”. W zasięgu dłoni wszyscy mamy źródło wiedzy z niemalże każdej dziedziny, możliwość kontaktu z ludźmi z całego świata. Osobom młodym trudno jest wyobrazić sobie życie bez nieograniczonego dostępu do sieci. Dzieciństwo ich dziadków i rodziców wyglądało zupełnie inaczej. Ten wspaniały wynalazek ułatwił życie wszystkim, ale należy pamiętać, że niesie on ze sobą skutki, które na dłuższą metę mogą okazać się negatywne.

Dzisiejsze społeczeństwo, zwłaszcza młodsze pokolenia, bardzo polega na dostępie do Internetu, niestety czasem za bardzo – od najmłodszych klas uczniowie oddają nauczycielowi pracę domową przepisaną z Wikipedii. Łatwiej sprawdzić coś w sieci, nie dokonując nawet wysiłku, aby upewnić się, że informacje pochodzą z wiarygodnego źródła.

Czy Internet ogranicza naszą kreatywność?

Przede wszystkim zależy to od użytkownika i od tego, w jaki sposób korzysta z ogromnego źródła wiedzy i rozrywki, jakim jest Internet.

Surfując w sieci jesteśmy przyzwyczajeni do pobieżnego przelatywania tekstu wzrokiem, niskiej koncentracji spowodowanej przyzwyczajeniem do robieniu wielu rzeczy naraz. Kto z nas nie słuchał muzyki, wykonując obowiązki do szkoły lub pracy, jednocześnie przeglądając media społecznościowe.

Nasze życie koncentruje się na szybkim przewijaniu stron internetowych, przesuwaniu palcem po ekranie smartfona czy monotonnym klikaniu w klawiaturę.

To wszystko sprawia, że myślimy bardziej płytko i nasz mózg, zalany bodźcami z każdej strony, pracuje wykorzystując niewielką część swojego potencjału. To negatywnie wpływa na jego możliwości i znacznie ogranicza różne kompetencje, także twórcze myślenie.

Jak znajdować w sobie kreatywność?

Oczywiście w dzisiejszych czasach zupełne odcięcie się od sieci dla przeciętnego człowieka nie wchodzi w grę, ale mimo tego możemy starać się korzystać z Internetu bardziej świadomie.

Przede wszystkim warto wyznaczać sobie granice dotyczące nie tylko czasu spędzanego on-line, ale także tego, do czego używamy technologii. Może warto na przykład, raz na jakiś czas, zamienić pisanie notatek na komputerze na rysowanie map myśli?

Rozsądnie dobierajmy źródła informacji, dokonujmy ich krytycznej analizy i nie zamykajmy się na nowe źródła. Mimo, iż mówi się, że w Internecie możemy znaleźć wszystko, nie bójmy się szukać informacji na interesujące nas tematy także poza nim.

Ruch i przebywanie na łonie natury wynagrodzi naszym mózgom czas spędzony przed ekranami. Tak zwane myślenie o „niebieskich migdałach” podczas spaceru w lesie nie tylko poprawi nasze samopoczucie, ale też znacząco wpłynie na poziom naszej kreatywności.

Bibliografia:

Korekta: Alicja Bazan