Lifeschooling

LifeSchooling to innowacyjny projekt edukacyjny skierowany do uczniów edukacji domowej, który łączy rozwój osobisty z praktycznymi umiejętnościami potrzebnymi w życiu. Inicjatywa obejmowała cztery spotkania warsztatowe oraz jeden specjalny warsztat realizowane we współpracy z warszawską szkołą edukacji domowej.
Tematyka warsztatów:
Efektywna nauka:
warsztaty dotyczące metod skutecznego przyswajania wiedzy prowadzone przez Karola Gulatowskiego, prezesa InspirED Training.
Rozwój osobisty – warsztaty z zakresu:
Działalności społecznej – z Mikołajem Samborskim, współzałożycielem Fundacji Ważne Sprawy.
Nauk i technologii – z Martyną Łuszczek, studentką MIT, wyróżnioną przez Forbes w rankingu „25 under 25”.
Przedsiębiorczości – z Aleksandrą Woźniak, ekspertką HR i edukatorką.
Polityki i zaangażowania obywatelskiego – z Miłoszem Kozikowskim, Marszałkiem Parlamentu Młodych RP.
Tworzenie filmu edukacyjnego – uczestnicy mieli okazję podsumować zdobyte umiejętności i podzielić się swoimi doświadczeniami z edukacją domową.
Pierwszy warsztat prowadzony przez Zofię Dorożalską był okazją do integracji uczestników_czek. Dzięki icebreakerom i grupowym ćwiczeniom mieli szansę lepiej poznać swoje doświadczenia związane z edukacją domową. Wspólnie pracowali również nad stworzeniem person osób, które z różnych powodów mogłyby zdecydować się na ED.
Na drugim warsztacie, prowadzonym przez Karola Gulatowskiego, uczestnicy_czki zapoznali się z metodami efektywnej nauki oraz jej organizacji m.in. takimi jak Spaced Repetition czy metoda Active Recall. Dowiedzieli się również o różnych rodzajach motywacji, które mogą wspierać ich w dążeniu do wyznaczonych celów edukacyjnych.
Na trzecim spotkaniu omawiano ideę Long Life Learning – czyli uczenia się przez całe życie – podkreślając, że edukacja nie kończy się na maturze. Prelegenci – Mikołaj Samborski, Martynna Łuszczek, Aleksandra Woźniak i Miłosz Kozikowski wskazali, jak wykorzystać swoje pasje do budowania kariery oraz jakie narzędzia mogą wspierać rozwój na każdym etapie życia.
Czwarty warsztat prowadzony przez Agatę Habib i Weronikę Bogucką był okazją do podsumowania całego cyklu spotkań oraz nagrania filmu edukacyjnego, w którym uczestnicy_czki mogli podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z organizacją czasu i nauką na edukacji domowej. Pracując w grupach przygotowali również 10 rad dla osoby, która planuje rozpoczęcie ED.
Piąte spotkanie odbyło się w Liceum Ogólnokształcącym Nowatorska. Poprowadziła je Zofia Dorożalska, która opowiedziała o organizacji czasu i metodach efektywnej nauki. W czasie spotkania uczestnicy_czki wykonywali również ćwiczenia, m.in. takie jak zapisywanie zadań na macierzy Eisenhowera, dobieranie poznanych efektywnych metod nauki do rzeczy, których musieli się nauczyć w najbliższym czasie oraz opisywanie celów edukacyjnych metodą Smart.
LifeSchooling to wyjątkowa szansa na zdobycie cennych umiejętności i doświadczeń, które mogą być inspiracją na całe życie.
Projekt został sfinansowany przez Unię Europejską, co umożliwiło jego realizację na wysokim poziomie z udziałem ekspertów.