Spotkania Sprawczości

“Spotkanie było dla mnie super okazją do wymiany doświadczeń z innymi. Dzięki temu, że od lat działam społecznie miałam okazję zbudować poczucie sprawczości, ale wiem, że nie dla każdego jest to takie proste” - Maja, uczestniczka spotkania “Sprawczość, a prawa ucznia”

81,9% uczniów nie znajduje rozwiązań w kłopotliwej sytuacji*

Rozwijanie sprawczości u młodych ludzi jest fundamentem Edukacji przyszłości. Dlatego jako Fundacja Start-ED organizujemy Spotkania Sprawczości - cykl kameralnych wydarzeń warsztatowych poruszających tematykę sprawczości z różnych stron. 

Celem spotkań jest wzmacnianie poczucia własnej sprawczości wśród młodych ludzi i tworzenie przestrzeni do wymiany osobistych doświadczeń. Spotkanie składa się z części dialogowej, podczas której zaproszony_a ekspert_ka opowiada o temacie ze swojej perspektywy, dzieli się wiedzą i doświadczeniem, odpowiadając na pytania oraz z części warsztatowej, podczas której osoby uczestniczące wypracowują indywidualne rozwiązania.

“Sprawczość, a Prawa Ucznia”

Naszą gościnią była Oliwia Wyrzykowska, która przybliżyła nam w jaki sposób respektowanie Praw Ucznia wpływa na Edukację uczniów i uczennic oraz jak rozwijać sprawczość w szkole. Odbył się także warsztat w oparciu o metodę Double Diamond, skupiony na wypracowywaniu indywidualnych rozwiązań. W jego trakcie:

  • opracowaliśmy persony,

  • mapowaliśmy stan obecny,

  • analizowaliśmy problemy inżynierią wsteczną,

  • brainstromowaliśmy nad rozwiązaniami!

“Co psychologia mówi o poczuciu sprawczości”

Naszą gościnią była Weronika Chmielewska, która przedstawiła nam psychologiczną perspektywę na poczucie sprawczości oraz to w jaki sposób dbać o nie w codziennym życiu. Podczas warsztatu:

  • dzieliliśmy się doświadczeniami w międzypokoleniowym gronie,

  • definiowaliśmy czym jest dla nas sprawczość,

  • robiliśmy test psychometryczny!

*Raport Młode Głowy 2023

NASZE DZIAŁANIA